0

Czym jest Access Consciousness?

Jeśli kiedyś usłyszałeś lub mówiłeś o narzędziach Access Consciousness, mogłeś spotkać się z taką reakcją ludzi: “Ten cały ‘Access’, czym to dokładnie jest?”
Wówczas zaczyna się szukać słów. Jak to wszystko wyjaśnić? Access oferuje tak wiele – jak wyjaśnić to komuś, kto jeszcze o tym nie słyszał, ale naprawdę chce wiedzieć, co to jest?

Oto kilka porównań, dzięki którym można zrozumieć, “o co chodzi w tym całym Access Consciousness ” i które wyjaśnią parę nieporozumień.

Access jest metodą, której możesz używać, aby uczynić swoje życie łatwiejszym.

Tak, Access jest metodą. Nie jest „stowarzyszeniem”, nie możesz stać się „członkiem”. Jego ogólna zasada jest prosta: zapraszamy Cię do współuczestnictwa i – możesz zmienić zdanie: To dlatego Access nie ma polityki anulowania dla swoich podstawowych seminariów. Jeśli zarejestrowałeś się na wydarzenie, ciągle możesz to anulować w dowolnym momencie bez podawania przyczyny i bez opłat za wycofanie się. To wszystko.

Wolny wybór jest jedną z głównych zasad metody Access. I każdy ma ten wybór. Wykorzystanie przymusu naruszy tę zasadę – i będzie nieskuteczne. Najpierw edukujesz ludzi, że mają wolny wybór, a potem ich do czegoś zmuszasz? To nie ma sensu.

Większość narzędzi Access Consciousness nie jest odkryciem w stosunku do tego, co trenerzy biznesu i rozwoju osobistego już wiedzą – one są tylko trochę inne.

Oto kilka przykładów:

Bez przemocy i w otwarciu na wszystko

Uznanie innych ludzi; przyzwolenie na drugą osobę; gotowość akceptacji sposobów funkcjonowania innych ludzi bez przymuszania ich do przyjęcia określonych opinii jest również zasadą przyjmowaną przez “Komunikację bez przemocy”, wprowadzoną przez Marschalla B. Rosenberga. Był to cieszący się światowym uznaniem mediator, który używał komunikacji bez przemocy w codziennej pracy.

W Access podkreślamy, że próba zmiany drugiego człowieka lub narzucenia mu określonego punktu widzenia jest w stosunku do niego nieżyczliwa. Każdy może mieć swój punkt widzenia i wyrażać go bez przeszkód. Prawdziwa relacja jest w stanie otworzyć drogę pokojowej komunii różnych punktów widzenia, a ludzie mogą nauczyć się traktować „inne” opinie z życzliwością. Druga osoba nie musi mieć czy nie mieć racji – ona ma inny punkt widzenia i to jest całkowicie w porządku.

Pragmatyzm bez rozwiązań siłowych

Access Consciousness jest skrzynką z narzędziami pełną możliwości, które pozwalają żyć pragmatycznie. Słowo „pragmatycznie” jest tutaj kluczowe: tu nie chodzi o wiarę w coś nowego, ale raczej o znalezienie tego, co naprawdę działa dla każdej osoby, bez względu na jej punkt widzenia.

Istnieje książka, międzynarodowy bestseller napisany przez współzałożyciela Access Consciousness, doktora Daina Heera, pod tytułem “Będąc sobą – zmieniając świat”. I to właśnie jest sercem Access – bądź sobą!

Narzędzia Access zaprojektowano tak, by pomogły Ci znaleźć to, co będzie u Ciebie działać! Jedna z najważniejszych zasad Access głosi, że nikt poza Tobą samym nie wie lepiej, co naprawdę u Ciebie działa! To jedna z metod, która koncentruje się na Twojej wiedzy o sobie – a nie o tym, co inni o Tobie myślą. Dobry facylitator (osoba, która używa narzędzi Access Consciousness) nigdy nie narzuci swoich punktów widzenia na inną osobę.

„Pragmatyczny” nie musi oznaczać „łatwy” w kategoriach lenistwa czy „egoistyczny” w kategoriach „dbam tylko o siebie”. Pragmatyczny sposób patrzenia na sytuację ma zupełnie inne znaczenie, jeśli używasz narzędzi Access Consciousness: on uświadamia ludziom, że mogą rozwiązywać swoje problemy czy trudne sytuacje w sposób, który dla nich pracuje, w sposób, który pozwala rozwiązać problem czy trudność z lekkością.

Zmiana poprzez pytania

Access można również porównać do innych metod. Kluczowym elementem, na przykład, jest zadawanie pytań. Jeśli przyrównać to do terapii poznawczo-behawioralnej, znajdziesz tam podobne narzędzie: dialog sokratejski.

Tutaj również pacjent nie ma przyjąć określonego światopoglądu, ale nowe perspektywy otwierają się poprzez pytania.

Różnica polega na tym, że zadawanie pytań w Access jest tak zabawne, że ludzie są w stanie sami nauczyć się, jak ich używać w codziennym życiu. Terapeuta nie jest do tego niezbędny. To otwiera nowe i łatwe perspektywy dla wszystkich, bez konieczności udawania się do kogoś po pomoc – i to jest jeden z celów Access: wolność wyboru dla siebie i umiejętność zadbania o siebie w taki sposób, którym będziesz się cieszyć zamiast czuć się źle, bo ciągle „potrzebujesz pomocy”.
Wiele innych metod używa pytań jako narzędzi. Coaching, na przykład, często używa “pytań cyrkularnych” opracowanych w ramach terapii systemowej.

Służą one zainicjowaniu zmiany perspektywy. Tutaj leżą cele mające wprowadzić nowe procesy myślowe i wzmocnić empatię z innymi członkami systemu oraz wywołać zmianę. Zadajesz pytania w kręgu, aż coś się otworzy i zmieni.

Zmiana myśli

Wróćmy do kognitywnej terapii behawioralnej. Oni również mają tę zasadę: twoje myśli projektują twój świat, co oznacza, że negatywne myśli będą kreować negatywne uczucia i punkty widzenia, a pozytywne myśli doprowadzą do punktów widzenia, które są bardziej pozytywne. Metoda Access używa prostszego, lecz podobnego podejścia: „twój punkt widzenia kreuje Twoją rzeczywistość”.
Oprócz tego kognitywna terapia behawioralna wprowadza i praktykuje nowe, pozytywne myśli. Metoda Access szuka sposobów na wymianę myśli z pytaniami otwartymi, które inspirują umysł do przyjęcia nowego punktu widzenia. Ale obie metody bazują na podobnych zasadach.

Access Bars

Kolejnym narzędziem ze skrzynki Access jest Access Bars. Bars to 32 punkty na głowie, które są delikatnie dotykane. Bars korzysta z podobnej koncepcji co terapia krzyżowo-czaszkowa lub metoda Jin Shin Jyutsu – delikatna azjatycka akupresura: podstawowa zasada jest taka sama: dzięki delikatnemu dotykowi aktywuje się określone energie i uwalniasz bloki, pozwalając energii płynąć.
Te delikatnie dotykane punkty kreują głęboką relaksację – efekt, do którego dąży się również podczas treningu autogennego. Zresetowany umysł jest lepszy w myśleniu! A zresetowane ciało może sobie lepiej poradzić z wyzwaniami dnia codziennego.

Czym jest Access Consciousness? – bynajmniej nie jakimiś dziwnymi czarami, raczej sztuką brania życia we własne ręce

Access to nie czary. I metoda Access nie wymyśla na nowo koła. Wykorzystuje to, o czym ludzkość wie od wielu, wielu lat – po prostu znaleziono sposób, aby udostępnić to wszystkim, włączyć to do codziennego życia. To jest łatwe, zabawne i dostępne dla każdego – nawet dla tych, którzy nie mają żadnego problemu!

Te metody opracowano tak, aby można je było włączyć do codziennego życia bez pomocy z zewnątrz. To sprawia, że ludzie nie są zależni od klas czy innego wsparcia, pokazuje im, jak pomóc samemu sobie, uczy ufać sobie, ufać swojej zdolności do rozpoznania tego, co działa u nich najlepiej. W Access nazywamy to wzmacnianiem (empowerment). To wielkie słowo. Mamy na myśli to, że każdy odpowiada za siebie – łącznie z tym, czy i jak używa narzędzi w codziennym życiu. Jeśli ktoś nie ma ochoty tego robić – nie musi. To tylko wybór.

Może właśnie z tego powodu tylu ludzi, którzy zaczęli używać narzędzi Access jest tak podekscytowanymi, że nie wiedzą nawet, od czego zacząć opowiadać. I może ten artykuł da Ci więcej lekkości, jeśli ktoś Cię kiedyś zapyta: „ten Access, co to jest za dziwactwo?”

Oryginał artykułu znajdziesz TUTAJ.

Susanna Mittermaier jest psychologiem i psychoterapeutą; ukończyła Uniwersytet w Lund, w Szwecji. Międzynarodowy mówca, autorka bestsellera i założycielka Pragmatic Psychology. Susanna inspiruje ludzi na całym świecie do tego, aby odkryli własne umiejętności, które ukrywają pod chorobami umysłowymi.

Dr David Kubes jest prawnikiem, mediatorem biznesowym i konsultantem ds. zarządzania. Mieszka w Wiedniu, w Austrii. Od 2007 pracuje na rynkach międzynarodowych jako konsultant w zakresie alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów, zarządzania i rozwoju. Dzięki jego nastawieniu na rozwiązanie konflikty kończą się konstruktywnie i z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron, a projekty w fazie rozwoju zostają zrestrukturyzowane w taki sposób, że konflikty są rozwiązane zanim jeszcze powstaną.

Autor: Susanna Mittermeier i David Kubes
http://www.susannamittermaier.com