0

Jak przezwyciężyć swój lęk w biznesie

Motywem często pojawiającym się w biznesie jest lęk przed porażką.  Ta kwestia pojawia się na wszystkich poziomach zatrudnienia, u kobiet i mężczyzn, niezależnie od dotychczasowych sukcesów czy osiągniętego awansu zawodowego.  Ironia polega na tym, że skoro większość ludzi boi się nieznanego, tworzą w głowie najgorsze scenariusze. Odczuwany strach zatrzymuje ich na tej ścieżce, tworząc moment paraliżu, który zbija ich z traktu prowadzącego tam, gdzie naprawdę mogą dojść.

Wyjdź z własnej głowy

Jeżeli zechcesz oczyścić swój umysł, może okazać się, że ta sytuacja czy zadanie może być łatwiejsze niż to, co produkowała twoja głowa.  Możesz użyć swojego oddechu, aby przenieść swoją uwagę poza lęk.  Poniższe ćwiczenie oddechowe jest szybką metodą uzyskiwania klarowności, wpuszczenia trochę świeżego powietrza do ciała, płuc i mózgu oraz zwolnienia tętna.

Narzędzie:  Usiądź lub stań prosto, weź głęboki oddech aż spod podłogi i doprowadź go do samej głowy, a później powoli uwolnij swój oddech z powrotem do palców stóp.  Powtórz ten proces jeszcze dwa razy.

Zadawaj więcej pytań

Czy twój strach opiera się na konkluzjach, które awansem wyciągnąłeś z tej sytuacji?  Konkluzje są ograniczające i mają energię wstrzymującą.  Zamiast na gwałt przechodzić do konkluzji, w każdej sytuacji zadawaj pytania.  Pamiętaj, że zamiast szukać odpowiedzi, zadaniem pytania jest przynieść ci więcej informacji i zmienić twoje nastawienie do tego, co jeszcze jest możliwe.

Narzędzie:  Poniżej znajduje się parę przykładowych pytań, które mogą wyciągnąć cię z konkluzji i przenieść w krainę możliwości.Po prostu je zadawaj i pozwól pomysłom, energii informacji naprawdę dotrzeć do twojej świadomości.

  • Czego tu się ode mnie wymaga?
  • Czy mam wszystkie informacje niezbędne do uruchomienia projektu?
  • Czy mam umiejętności ukończenia tego w sposób, który jest wymagany?
  • Jeżeli nie, kogo lub co mogę dodać do swojego projektu/grupy, aby ukończyć go w sposób, jaki jest wymagany?
  • Jakie wybory i opcje są dostępne, których jeszcze nie wziąłem pod uwagę?
  • Jeżeli wybiorę kontynuowanie tego projektu, co on przyniesie mi, mojej firmie i światu w ciągu 5 lat?

Odwróć „lęk” do góry nogami

A jeśli lęk nie jest prawdziwy? Lęk wytrąca nam z ręki nasze wrodzone zdolności i moce.  Czy zauważyłeś kiedyś, że uczucie lęku w twoim ciele w gruncie rzeczy bardzo przypomina ekscytację?  Zatem, może błędnie identyfikujesz ekscytację jako lęk? Niezależnie od tego, co dzieje się w twoim biznesie, w życiu czy gdzie tam odczuwasz ten lęk – rozważ odwrócenie sytuacji do góry nogami.

Narzędzie:  Zawsze, kiedy czujesz lęk – zapytaj: Co jeszcze jest tutaj możliwe?  Czy to możliwe, że odczuwam ekscytację? I wyobraź sobie, jak odwracasz sytuację o 180 stopni.  Na przykład, jeżeli czujesz strach przed wystąpieniem publicznym, pomyśl o pewności i sile, które wyrazisz w tej prezentacji, jeśli będziesz bez strachu – i uznaj, że je masz.  Jakie informacje, świadomość i pomysły przychodzą ci do głowy, kiedy nie uważasz ich za przerażające?

Uznaj, że strach może nie być twój

Wszyscy jesteśmy bardzo świadomi. Możesz wejść do pokoju i natychmiast wiedzieć, co się właśnie tam stało i czy w pokoju jest napięcie.  A kiedy przychodzi do strachu, czego jeszcze masz wówczas świadomość? Czy się boisz, czy raczej odbierasz to, co mogą czuć inni i natychmiast myślisz, że to twoje?  Co jeszcze mogłoby być możliwe dla ciebie, gdybyś wiedział, że to uczucie nie jest twoje?

Narzędzie:  Do każdego uczucia, łącznie ze strachem, zadawaj pytanie: Do kogo to należy? Prawda, czy ono jest moje? Prawda, czy należy do kogoś innego? Lub: Prawda, czy należy do czegoś innego?

Czy wymagane są dodatkowe informacje?

Co by to wykreowało, gdyby słowa „lęk przed porażką” zastąpić „wymagane są dodatkowe informacje”?  Gdyby się tak głębiej zastanowić, czy rzeczywiście możesz ponieść porażkę lub pozwolić by to, czym się zajmujesz się nie powiodło?  Czy raczej jesteś typem osoby, która zadawałaby mnóstwo pytań, była kreatywna i znalazła rozwiązanie, które zapewniłoby sukces projektu?  Być może tym co czujesz jest świadomość, że wymagane są dodatkowe informacje, aby nastąpił sukces.

Narzędzie:  Zapytaj: Czy wymagane są tutaj dodatkowe informacje? Kogo mogę dołączyć do projektu, aby dostarczył wymagane informacje? I zauważ, co się pojawia.

Oryginał artykułu jest dostępny tutaj.

Zapisz się do newslettera BudziLudzi

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach, zapisz się do newslettera!

Please wait...

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!

Autor: LALEH ALEMZADEH-HANCOCK
http://accessjoyofbusiness.com/facilitator/lalehhancock/